Святі безсрібники Косма і Даміан14 липня Православна Церква шанує пам’ять Святих безсрібників і чудотворців Косми і Даміана.

Косма і Даміан були рідні брати і хоч Вітчизна їх — Асія (Мала Азія), та до  молитовного заступництва святих звератаються віруючі та страждучі серця зі всього світу. Багато храмів, що їм посвячені, є і в Україні.

Їх батько був язичником. Він помер, коли діти були ще маленькими. Мати, Феодотія, виховувала їх в християнській вірі та благочесті.

Коли брати стали дорослими, то за своє праведне і богоугодне життя дістали благодатний дар від Бога – лікувати  людей від різних хвороб душевних і тілесних. Зцілювали вони іменем Господа нашого Іісуса Христа,через покладання на хворих своїх рук, причому за це зовсім не брали плати. Так йшли вони від міста до міста, лікуючи хворих людей, суворо дотримуючись заповіді Господа: “даром одержали, даром давайте” (Мф. 10, 8). За це вони стали відомі як “безсрібники”.

Слава про святих цілителів розійшлася по всіх околицях. На чудесну лікарську поміч святих братів звернула увагу римська  влада і відправила своїх воїнів привести братів в столицю. В Римі Косму і Даміана ув’язнили в темниці, а звідти повели на судилище. Святі брати відкрито визнали перед імператором свою віру в Христа Спасителя і рішуче відмовились принести жертву язичницьким богам. Вони говорили: “Ми нікому не вчинили ніякого зла і ми не займаємося чародійством, в якому нас звинувачують. Ми лікуємо хвороби силою Господа і Спасителя нашого Іісуса Христа і за це не беремо ніякої плати.” Але імператор Карин наполягав, щоб святих братів віддали на мученицьку смерть.

Та, несподівано, Господь вразив імператора важкою хворобою, а присутні побачивши таке диво, сказали: “Великий Бог християнський і немає іншого Бога, крім Нього.” Багато з них при цьому увірували в Іісуса Христа і стали благати святих братів уздоровити імператора, і сам імператор Карин, усвідомивши свій гріх, увірував в Господа і став просити зцілити його. Після чого імператор з почестями відпустив своїх лікарів на свободу.

Одного разу Косму і Даміана запросили до тяжко хворої жінки Палладії, яку ніхто не міг вилікувати. Вона мала сильну віру і по щирій молитві братів Господь зцілив вмираючу жінку – вона встала повністю здоровою, прославляючи Господа всім серцем і душею. Сповнена подяки, Палладія таємно прийшла до Даміана і принесла йому три яйця, при цьому промовила: “Прийми цей маленький дар в ім’я Святої Животворящої Трійці – Отця і Сина і Святого Духа.” Почувши ім’я Святої Трійці, Даміан не посмів відмовитись від подяки.

Незадовго після цього Косма, дізнавшись, що сталося, дуже образився. Він подумав, що брат його порушив святу обітницю, дану Богу – не брати ніякої подяки від людей за лікування. І, коли настав час смерті Косми, він, відходячи до Господа, залишив заповіт – не ховати брата поряд з ним. Незабаром помер і Даміан. Всі радилися, де похоронити Даміана. Але з волі Божої сталось нове чудо. До людей прийшов верблюд, якого святі брати вилікували від божевілля, і людським голосом заговорив, щоб не сумнівалися і поклали Даміана поряд з Космою, бо не заради нагороди прийняв Даміан дар жінки, а в ім’я Боже. Чесні мощі святих братів були покладені поряд в Феремані (Месопотамія).

Інші історичні джерела свідчать, що святі Косма і Даміан прийняли мученицьку смерть через людську заздрість. Один лікар, в якого навчалися брати, позаздрив їх великому дару допомагати людям. Видаючи себе за друга і приятеля, запросив братів піти в гори збирати лікувальні трави. В горах заздрісний вчитель підступно вбив святих братів, а тіла сховав.

Після смерті, святі безсрібники теж подавали людям зцілення. В місті Феремані, поблизу храму Косми і Даміана, жив один чоловік по імені Малх. Одного разу він, від’їжджаючи в далеку дорогу, залишив свою дружину Небесному заступництву святих братів. А ворог людства, вселившись в одного з друзів Малха, задумав погубити жінку. Якось цей чоловік прийшов в її дім і сказав, що прийшов від Малха, щоб привести її до нього. Жінка повірила і пішла. Зловмисник завів в хащі і хотів зганьбити, а потім вбити її. Бідна жінка зрозуміла, що над її життям нависла загроза і зі щирою молитвою звернулася до Бога. В цю мить з’явилися два грізні мужі і зловмисник відпустив жінку, а сам кинувся тікати, тікаючи впав у прірву і загинув. Мужі відпровадили жінку додому. Вона низько вклонилася своїм спасителям і запитала:

– Як звати вас, спасителі мої, кому маю дякувати до кінця життя?

– Ми слуги Христові – Косма і Даміан, – відповіли вони і стали невидимі.

Прославляючи Господа, жінка зі страхом і радістю розповіла всім, що трапилося з нею. Вона в церкві відправила Богу подячний молебень. З того часу святі брати Косма і Даміан стали вшановуватися Церквою і всіма віруючими, як покровителі святості і непорушності християнського шлюбу.

Слава про святих мучеників поширилася по всьому християнському світу. В Римі папа Фелікс III (526-530р.р.) побудував величну церкву в честь святих Косми і Даміана, де спочиває частина святих мощей. Інша частина мощей перенесена до Франції.

Ще раз пересвідчуємось, яку силу має благочестиве виховання й материнська молитва та любов до дітей. Так, молитвами матері Феодотії по милості Божій зросли такі діти, які разом з материнським молоком приймали в себе любов, безкорисність та милосердя до ближніх. Їх подвиг помочі та уздоровлення людей від хворіб включав в себе віру в Спасителя, адже після зцілення хвора людина славила Бога та ставала християнином. Звертаймося і ми, православні християни, до святих безсрібників зі щирою молитвою про зцілення від тілесних недуг та спасіння  душ наших.

 

Переглядів: 4036

Коментарі закриті

Перейти до панелі інструментів