
7 липня Православна Церква молитовно відзначає Різдво чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна.
Слідкуючи за щорічним кругообігом свят з подивом та шаною відзначаємо, що Правослана Церква вшановує тільки три Різдва: Господа нашого Іісуса Христа, Пресвятої Богородиці та Предтечі Хрестителя Іоанна.
Дійсно, за словами Спасителя, він є більше, як пророк: ” Бо це ж той, що про нього написано: Ось перед обличчя Твоє посилаю Свого посланця, який перед Тобою дорогу Твою приготує! Поправді кажу вам: Між народженими від жінок не було більшого над Іоанна Христителя! (Від Матфія 11:9-11)”.
Останній старозавітній та найперший новозавітній пророк, мученик, вустами якого говорить Святий Дух. Пророк Іоанн розкриває істину богобуття ( “Це був Той, що про Нього казав я: Той, Хто прийде за мною, існував передо мною, бо був перше, ніж я. (Від Іоанна 1:15). Він засвідчує явлення Пресвятої Трійці під час Хрещення Господнього, що так й іменується – Богоявлення, розкриває причину Його вочеловічення, називаючи Агнцем Божим, що на себе гріх світу бере. (від Іоанна 1:29).
Чому саме він і чим особливим відзначився для отримання таких плодів дара Духа Святого?
Його життя – суцільна аскеза. Як зазначав у своїй проповіді Митрополит Володимир (Сабодан) “: …Він великий подвижник. Життя його – суцільний подвиг. Він не турбується про одяг, прикриваючи своє тіло лиш накидкою з верблюжої шерсті та припоясується широким поясом. Живе в пустині. Вживає тільки дикий мед і акриди. Він не п’є вина. В подвизі усамітнення готує себе для великої справи – підготувати серця і уми людей до прийняття Христа Спасителя. Предтеча Іоанн ревносно проповідує покаяння, палким своїм словом навертає заблудших, викриває гріхи і пороки як простих людей, так і сильних світу сього, та тих, хто покаявся, хрестить в водах Йордану…”.
Святитель Лука (Войно-Ясенецький) зауважує, що заслуги святих такі великі, що їх не можемо перечислити. Що ж сказати про нього, про того, хто з’явився світу в дусі і силі Іллі ?! Який був дух у Іллі Пророка, ви знаєте: знаєте, що це був полум’яний дух, що горів любов’ю до Бога. А сила Пророка Іллі теж невимовна, бо силою своєї молитви він зупинив дощ в землі Ханаанській на три з половиною роки і в змаганні з язичницькими жерцями про віру він викликав вогонь з неба на жертву, политу водою. Ось в такому дусі і в такій силі прийшов і Предтеча Господній Іоанн. Св. Пророк Ісая говорить, що він той, кого треба назвати “голос волаючого в пустелі готуйте дорогу для Господа, рівняйте стежки Йому” (Іс. 40: 3). Він потряс серця іудеїв своєю проповіддю на берегах Йордану. Він приготував шлях Господу цієї своєю проповіддю, цим полум’яним закликом до покаяння. Проповідь його була така могутня, так впливала на серця людські, що натовпами йшов народ з усієї Іудеї слухати докори Предтечі, каятися і хреститися хрещенням покаяння.
Хоч не зможемо наслідувати по немощах людських такі високі подвиги, але будемо прагнути, молитвами святого Пророка і Предтечі Хрестителя Іоанна, змінювати себе на краще, принаймі, по відношенню до близьких, тих хто нас оточує.
Переглядів: 954