крест27 вересня Православна Церква відзначає свято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, що значить піднесення, або ж – підняття Хреста Господнього.

Напередоні свята, 26 вересня, Преосвященніший Тихон, єпископ Івано-Франківський і Коломийський очолив всенічне бдіння в соборі Різдва Христового м. Івано-Франківська. Владиці співслужили клірики собору.

Після великого славослов’я на аналой був винесений Чесний Хрест. Під час співу тропаря: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святе воскресіння Твоє славимо» віруючі поклонились Хресту Господньому. Єпископ Тихон помазав присутніх святим єлеєм та привітав зі святом.

У Неділю,  27 вересня  керуючий єпархією звершив Божественну Літургію в соборі Різдва Христового.

За богослужінням була прочитана сугуба молитва за мир та спокій в нашій державі.

Преосвященніший Тихон звернувся до вірян зі словами проповіді, в якій розповів історію свята Хрестовоздвиження та підкреслив особливе значення Хреста Господнього, як вічного символа перемоги над смертю, яким була зруйнована влада смерті  та відчинені двері  Життя Вічного для всіх нас.

27 вересня в соборі Різдва Христового під час всенічного бдіння єпископ Тихон також звершив читання Акафісту Чесному і Животворящому Хресту Господньому у співслужінні кліриків собору.

З історії свята

Всесвітнє Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього належить до числа двунадесятих свят, яке встановлене у пам’ять віднайдення Хреста Господнього, що згідно з переданням відбулось у 326 році в Єрусалимі близько гори Голгофи. Хрест був знайдений благочестивою матір’ю імператора Костянтина Великого – царицею Єленою та єрусалимським єпископом Макарієм, що приїхали до Палестини з цією метою. В результаті розкопок була віднайдена печера Гробу Господнього, а неподалік від неї були виявлені три хрести. Хрест Іісуса Христа був визначений тоді, коли хвора жінка, на яку їх по черзі покладали, отримала зцілення. За іншим переданням повз них проходила похоронна процесія та після возложення на померлого Хреста, він воскрес (звідси й назва Животворящий Хрест).

Цариця Єлена ознаменувала місця, пов’язані із земним життям Спасителя, побудувавши безліч храмів, в тому числі у Віфлеємі – місці Різдва Христового, на горі Єлеонській, звідки Господь вознісся на небо, в Гефсиманії, де Спаситель молився перед Своїми стражданнями і де була похована Божа Матір після успіння. До Константинополя свята Єлена привезла з собою частину Животворящого Древа і цвяхи. Рівноапостольний імператор Костянтин повелів спорудити в Єрусалимі величний і великий храм на честь Воскресіння Христового, що включав у себе і Гріб Господній, і Голгофу. 

З VII століття цього дня також почали відзначати повернення Животворящого Хреста з Персії візантійським імператором Іраклієм (629). Назва  ж свята обумовлена звичаєм Церкви на Сході IV століття)  обрядово воздвигати хрест під час богослужіння, тобто піднімати його вгору, щоб всі мали змогу його бачити.

Величаем Тя, Живодавче Христе, и чтим Крест Твой святый, имже нас спасл еси от работы вражия.

Переглядів: 390

Коментарі закриті

Перейти до панелі інструментів